Prostatito vystymosi priežastys, prevencija ir gydymas

prostatito prevencija

Kas yra prostatitas? Tai uždegiminė prostatos liga. Prostatos liauką turi tik vyrai, todėl liga iš pirmo žvilgsnio aktuali tik jiems, tačiau iš tikrųjų paliečia ir nuolatinio seksualinio partnerio gyvenimą.

Ligos priežastys

Kas sukelia prostatitą? Yra mitas, kad prostatitas gali atsirasti dėl bakterijų arba dėl hipotermijos. Iš tikrųjų viskas yra šiek tiek kitaip. Prostatos liaukoje visada yra bakterijų, o hipotermija yra tik predisponuojantis veiksnys, galintis sukelti uždegimo pradžią.

Kai atsiranda hipotermija, pažeidžiama kraujo mikrocirkuliacija, dėl kurios pablogėja kraujo tiekimas į dubens organus. Dėl to pasikeičia kraujo kiekis aplink prostatą. Mažėja kraujo kūnelių, kovojančių su bakterijomis, ir jos nebeatlaiko krūvio. Pasirodo, hipotermija provokuoja uždegiminio proceso vystymąsi ir yra netiesioginė prostatito vystymosi priežastis.

Lėtinė ir ūminė liga

Kaip pasireiškia ūminis ir lėtinis prostatitas? Ūminio prostatito simptomai pasireiškia aštriu skausmu, aukšta temperatūra, skausmingu šlapinimusi su silpnu spaudimu. Su lėtiniu prostatitu tai sunkiau. Jos simptomus nesunkiai galima supainioti su paprastu negalavimu, todėl pacientas tiki, kad nieko baisaus nevyksta: jis sėdėjo kur šaltai, buvo pavargęs ar ką nors valgė.

Žinomi šie lėtinio prostatito simptomų pasireiškimai:

 • skausmingas skausmas tarpvietėje;
 • varginantis skausmas, sklindantis į kapšelį;
 • varginantis skausmas apatinėje pilvo dalyje, spinduliuojantis į kryžkaulį, uodegikaulį ir varpą;
 • sutrikęs šlapinimasis prostatito metu pasižymi silpnu arba normaliu spaudimu, tačiau kartais šis simptomas nėra išreikštas;
 • Kai kurie pacientai patiria erekcijos problemų, kurios dažniausiai yra psichologinio pobūdžio, nes tiesioginis ryšys tarp prostatos uždegimo ir potencijos sutrikimų nenustatytas.

Prevencinės priemonės

Kaip dažnai turėtumėte turėti lytinių santykių, kad išvengtumėte prostatito? Kokia yra prostatito prevencija?

Prostatos liauka gamina vadinamąjį prostatos sekretą – klampų skystį, kuriame yra komponentų, kurių yra ir spermoje. Skystoji spermos dalis yra prostatos sekretas ir sėklinių pūslelių, esančių už prostatos liaukos, sekretas. Jauname amžiuje vyras visada turi rytinę erekciją, kurią lydi prostatos sekrecijos gamyba. Jei lytinis aktas nevyksta, jis kaupiasi diena iš dienos. Tai veda į sąstingį, dėl kurio šiek tiek padidėja prostatos dydis ir atsiranda skausmas – tarpvietėje atsiranda varginantis skausmas.

Gamta numatė, kad kiekviena erekcija turėtų baigtis ejakuliacija. Per mėnesį pabudau 30 kartų – 30 erekcijos, vadinasi, 30 lytinių santykių! Urologijoje yra visuotinai priimta nuomonė, kad norint išvengti prostatito, reikia vidutiniškai 22 ejakuliacijas, tačiau tai vėlgi tik rekomendacijos. Praktiškai tai kartais labai sunku pasiekti, be to, visi žmonės turi skirtingus sekso poreikius.

Kokius testus reikia atlikti?

Kokius tyrimus reikia atlikti sergant prostatitu arba įtariant jį? Visų pirma, tai yra bendras kraujo tyrimas, taip pat bendras šlapimo tyrimas.

Konsultacijos metu gydytojas urologas atlieka išsamų tyrimą, kurio metu atliekamas skaitmeninis tiesiosios žarnos tyrimas. Gydytojas apžiūri prostatą, ją liečia, įvertina skausmingumą, konsistenciją, elastingumą. Šiuo atveju analizei renkamas prostatos sekretas.

Prostatito tyrimas rodo:

 • Leukocitų skaičiaus įvertinimas. Kuo jų daugiau, tuo aktyvesnis uždegiminis procesas.
 • Prostatos sekrecijos tyrimas bakterijų kultūrai. Leidžia nustatyti, kurios bakterijos sukelia uždegimą, kiek jų yra ir kokie vaistai prieš jas veikia, o kurie visiškai nenaudingi.
 • Paimkite tepinėlį dėl lytiniu keliu plintančių infekcijų.
 • Transrektalinis ultragarsinis tyrimas. Tai pati informatyviausia procedūra, leidžianti gauti informacijos apie prostatos būklę, jos struktūrą ir tūrį.

Kiek laiko reikia gydyti prostatitą

Viskas priklauso nuo prostatito tipo. Dėl bakterijų sukeltų ligų reikia skirti antibiotiką. Dėl prostatos porėtos struktūros ypatumų ir specifinio šio organo aprūpinimo krauju, gydymas antibiotikais ir kitais vaistais trunka 28 dienas.

Prostatos aprūpinimas krauju yra periferijoje, todėl per 20 antibiotiko vartojimo dienų pasireiškia kumuliacinis poveikis ir tik nuo 20 iki 28 dienų vaistas pasiekia norimą gydomąją koncentraciją. Todėl svarbu vartoti vaistą visą gydytojo rekomenduotą laikotarpį.

Kiti vaistai

Be antibiotikų, jie taip pat skiriašie vaistai:

 • Probiotikai, atkuriantys žarnyno mikroflorą.
 • Priešgrybeliniai vaistai. Vartojant antibiotikus, imuninės sistemos aktyvumas mažėja, grybelinės ligos (dažniausiai Candida albicans ar pienligė) pradeda reikštis vyrams, net jei jie turi tik vieną seksualinį partnerį.
 • Vitaminai.
 • Preparatai kraujo mikrocirkuliacijai gerinti.
 • Antitrombocitinės medžiagos, skystinančios kraują. Jie skiriami tam, kad kraujas gerai aprūpintų audinius ir atneštų jiems paskirtų vaistų.

Nemedikamentinis gydymas

 • Prostatos masažas padeda įveikti spūstis.
 • Pirma, masažas grynai mechaniškai išspaudžia prostatoje susikaupusias gleives ir bakterijas.
 • Antra, pagerėja kraujotaka ir limfos nutekėjimas.
 • Fizioterapija ir aparatinis gydymas. Vibrolazerinė magnetinė terapija duoda gerų rezultatų. Lazeris pagerina ląstelių membranų pralaidumą vaistams, jie prasiskverbia į prostatą, o veikiant magnetui, pagerėja limfos nutekėjimas, kurį sustiprina vibracinė terapija.

Kas atsitiks, jei nebus gydoma?

Jei prostatitas nėra gydomas, tada:

 • Padidėja vyrų nevaisingumo rizika. Prostatos sekrecija yra neatsiejama spermos dalis, todėl bakterijos ir visi bakterijų atliekos sugadina jos kokybę. Sperma tampa mažiau aktyvi, tarp bakterijų ir spermos vyksta kova dėl maistinių medžiagų (fruktozės, citrinų rūgšties, cinko). Dėl to spermatozoidai nusilpsta ir praranda gebėjimą apvaisinti.
 • Kraujagyslėse gali susidaryti įvairūs lipnumo procesai. Tai veda prie to, kad spermatozoidai tiesiog neišleidžiami ir nepatenka į kiaušinėlį.
 • Gali atsirasti reguliarus varginantis skausmas. Kartais kai kuriems pacientams pasiseka, kurį laiką niekas netrukdo, ir jie mano, kad liga atsitraukė savaime. Bet tada simptomai grįžta ir tampa sunkesni.

„Daryti" ir „negalima" sergant prostatitu

Ką tu gali valgyti?

 • Sūdyti galima, bet nepiktnaudžiauti (į maistą įberti šiek tiek druskos).
 • Alkoholis – galimas minimalus kiekis (taurinė vyno arba 50 g konjako, viskio per vakarą).
 • Kava - 1-2 puodeliai per dieną leidžiami, dideliais kiekiais draudžiama, nes kava susitraukia ir pablogina kraujo mikrocirkuliaciją.

Ar įmanoma turėti lytinių santykių?

Jei pati ejakuliacija nesukelia skausmingų aštrių pojūčių, tai įmanoma, netgi būtina, turėti seksualinį gyvenimą. Jei seksualinis kontaktas sukelia skausmą ar diskomfortą, gydymo metu geriau susilaikyti nuo seksualinės veiklos.

Ar galima lankytis pirtyse, saunose, hamame?

Čia viskas priklausys nuo to, kokioje stadijoje yra prostatitas. Jei tai ūmus karščiavimo procesas, tuomet tokiose vietose lankytis nereikia. Jei prostatito gydymas vyksta įprastai ir nėra nerimą keliančių simptomų, lankytis pirtyje ar baseine dozėmis nedraudžiama. Tačiau buvimą garinėje, taip pat šaltame vandenyje reikia sumažinti iki minimumo.

Ar būtinas fizinis aktyvumas?

Neįmanoma visiškai apsieiti be fizinio aktyvumo, įmanomi fiziniai pratimai yra geriausias asistentas gydant prostatitą. Svarbiausia, kad kūnas nepatirtų padidėjusio treniruotės streso. Galite vaikščioti, bėgti, pritūpti ir pan.

Kalbant apie dviratį, ne viskas aišku. Gydytojai nerekomenduoja šio sporto vyrams (nebent tik trumpų pasivaikščiojimų forma). Vyrui sėdus ant dviračio, spaudžiamos dubens ir tarpvietės kraujagyslės, sutrinka kraujo tiekimas. Tiesioginio ryšio nėra, tačiau kalbant apie prevenciją, stengiamės atmesti visus įmanomus veiksnius, net jei jie neturi tiesioginės įtakos.

Ar man reikia gydyti savo seksualinį partnerį?

Gydymas partneriui būtinas tik nustačius lytiškai plintančią infekciją. Tiesą sakant, prostatitas nėra perduodamas lytiniu būdu, todėl partneriui gydyti dažniausiai nereikia, nors ginekologo apžiūra nepakenktų.