Prostatitas

Prostatitas yra prostatos liaukos uždegimas. Šiuo metu urologai linkę manyti, kad prostatitas nėra viena liga, o jungiasi kelios vyrų lytinių organų srities ligos. Tai viena iš labiausiai paplitusių vyrų urogenitalinio trakto patologijų ir, anot specialistų, procentas vyrų, sergančių vienokia ar kitokia prostatitu, nuolat auga. Su amžiumi rizika susirgti prostatitu didėja.

Prostatito priežastys

Tiesioginė prostatito priežastis yra du vienodai svarbūs veiksniai. Pirmasis yra spūstis mažame dubenyje ir dėl to prostatoje, o antrasis - infekcijos atsiradimas. Tačiau kai kuriais atvejais infekcinio sukėlėjo prostatos audiniuose aptikti nepavyksta, tikėtina, kad tokiais atvejais prostatito priežastimi tampa autoimuniniai procesai, o tai reiškia, kad priešinės liaukos liauką atakuoja jos pačios imuninės sistemos ląstelės. sistema, dėl jos gedimo.

Prostatos liaukos uždegimo atsiradimą skatinantys veiksniai yra: imuninės sistemos susilpnėjimas dėl infekcijos, hipotermija, stresas; hormoniniai sutrikimai, nepilna ejakuliacija, fizinis pasyvumas, maisto pasirinkimas (priklausomybė nuo kepto, riebaus, rūkymo, aštraus maisto), dažnas šlapimo susilaikymas. Nereguliarus lytinis gyvenimas laikomas viena iš dažniausių prostatito priežasčių.

Prostatito tipai

Šiuo metu yra priimta tarptautinė prostatito klasifikacija, kuri yra pati išsamiausia ir apima visus uždegimo tipus:

 • I kategorija. Ūminis prostatitas;
 • II kategorija. Lėtinis bakterinis prostatitas;
 • III kategorija. Nebakterinis lėtinis prostatitas / lėtinio dubens skausmo sindromas – liga, kurios metu nenustatoma infekcija, trunkanti ilgiau nei 3 mėnesius;
  • III A subkategorija. Lėtinio uždegiminio dubens skausmo sindromas (leukocitai nustatomi prostatos paslaptyje);
  • III B subkategorija. Lėtinio neuždegiminio dubens skausmo sindromas (prostatos paslaptyje leukocitų nėra);
  • IV kategorija. Besimptomis lėtinis prostatitas (leukocitų yra prostatos paslaptyje, pacientas nesiskundžia, liga nustatoma atsitiktinai).

  Prostatito simptomai

  sveika ir uždegusi prostata su prostatitu

  Yra vadinamoji „prostatito triada" – trys dažniausiai pasitaikantys prostatito simptomai. Jie apima:

  1. skausmas dubens ir lytinių organų srityje;
  2. šlapinimosi sutrikimai, kurie apima vangią srovę, nutrūkstančią srovę, nepilną šlapimo pūslės ištuštinimą, dažną šlapinimąsi ir kt. ;
  3. sutrikimai lytinių organų srityje.

  Reikėtų pažymėti, kad ne visi trys prostatito simptomai yra privalomi, be to, ūminis ir lėtinis prostatitas pasireiškia skirtingai.

  Ūminio prostatito simptomai: stiprus, aštrus skausmas prostatos srityje, kuris skiriamas tiesiajai žarnai, tarpvietei, sėklidėms, apatinei nugaros daliai; bendros būklės pablogėjimas, karščiavimas, galvos ir raumenų skausmas, bendras silpnumas; šlapinimosi pažeidimas iki ūminio šlapimo susilaikymo dėl prostatos edemos ir šlaplės suspaudimo.

  Lėtinio prostatito simptomai: skausmas priešinės liaukos srityje, bet silpnesnis nei sergant ūminiu prostatitu; šlapinimosi sutrikimai, seksualiniai sutrikimai: nepilna erekcija, trumpalaikė erekcija, pagreitėjusi ejakuliacija ir kt. Lėtinis prostatitas gali būti banguota eiga, kai paūmėjimo laikotarpiai pakeičiami palengvėjimo laikotarpiais arba gali turėti nuolatinių lengvų simptomų.

  Skirtingai nuo kitų uždegiminių ligų, kai lėtinis procesas yra negydyto ūmaus uždegimo pasekmė, lėtinis prostatitas dažnai būna pirminis lėtinis, kai pačiam ligoniui sunku nustatyti ligos pradžią.

  Prostatito diagnostika

  Norint diagnozuoti prostatitą, atliekami šie tyrimai:

  • prostatos sekrecijos analizė;
  • skaitmeninis tiesiosios žarnos tyrimas;
  • transrektalinis prostatos ultragarsas;
  • Inkstų ir šlapimo pūslės ultragarsas;
  • PSA (prostatos antigeno) kraujo tyrimas;
  • bendra kraujo analizė;
  • bendra šlapimo analizė;
  • šlapimo analizė dėl urogenitalinių infekcijų prieš ir po prostatos masažo;
  • uroflowmetrija (šlapinimosi tyrimas).

  Pagrindinis dalykas diagnozuojant yra nustatyti prostatito priežastį, nes nuo to priklauso terapinės priemonės. Kitas diagnostinis iššūkis yra pašalinti prostatos vėžį.

  Prostatito gydymas

  Ūminis ir lėtinis bakterinės kilmės prostatitas gydomas antibakteriniais vaistais. Ūminiam prostatitui gydyti skiriamos didelės antibiotikų dozės dar prieš gaunant bakterijų pasėlio rezultatus, nes ūminiam procesui reikia skubių priemonių. Komplekse skiriami priešuždegiminiai nesteroidiniai vaistai, kurie taip pat turi analgetinį poveikį.

  Lėtinis prostatitas gydomas priklausomai nuo pagrindinės priežasties. Nebakteriniam prostatitui gydyti vartojami bendrieji stiprinantys, imunomoduliuojantys vaistai. Prostatito gydymas atliekamas privalomai dalyvaujant fizioterapinėmis procedūromis: lazerio terapija, magnetoterapija, vaistinių medžiagų elektroforeze, ultragarsu ir kt.

  Urologai teigia, kad prostatito gydymas vien medicininėmis priemonėmis atneš tik laikiną palengvėjimą, nes nepakeitus įprasto gyvenimo būdo prostatito gydymas yra neveiksmingas. Būtina atsisakyti žalingų įpročių, vadovauti aktyviam gyvenimo būdui, pašalinti hipodinamiką, vengti sąstingio mažajame dubenyje specialios gimnastikos pagalba, stengtis praleisti mažiau laiko automobilyje, daugiau vaikščioti, taip pat pakankamai pailsėti.

  Taip pat svarbu pagerinti savo seksualinį gyvenimą, padaryti jį reguliarų ir gerai maitintis. Lėtinis prostatitas yra linkęs į recidyvą, todėl gyvenimo būdo pokyčiai turi būti nuolatiniai, tik tokiu atveju prostatito gydymas padės visiškai išgydyti.

  Prostatito gydymas liaudies gynimo priemonėmis

  Prostatito gydymui plačiai ir sėkmingai taikomi liaudiški metodai, ypač gydant lėtinį prostatitą. Jie veikia švelniau nei vaistai, tačiau vis tiek yra gana veiksmingi ir sukelia mažiau šalutinių poveikių, todėl prostatito gydymas liaudies gynimo priemonėmis gali būti atliekamas ilgą laiką, kol išnyks ligos simptomai.

  Iš liaudiškų prostatito gydymo priemonių plačiai naudojamos priešuždegiminio ir antibakterinio poveikio vaistinių žolelių arbatos: ramunėlių, šalavijų lapų, medetkos žiedų ir kt. Vaistinės žolės taip pat naudojamos tinktūrų ir balzamų pavidalu. Medus ir bičių produktai naudojami kaip stiprinamosios medžiagos. Bičių vaškas puikiai tinka įvyniojimams gydant lėtinį prostatitą, pakeičiant parafino vašką. Ežiuolės tinktūra naudojama kaip švelni imunostimuliuojanti priemonė, tam pačiam tikslui sėkmingai naudojamos kai kurios medaus rūšys.